Zamówienia telefoniczne: 669 011 011
Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Kto i kiedy może wynająć kontener na gruz?

Kto i kiedy może wynająć kontener na gruz?

26 Lipca 2021

Remont, budowa czy rozbiórka domu wiążą się często z licznymi odpadami, które trzeba w jakiś sposób zagospodarować po przeprowadzeniu prac. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz - pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia zgodne z prawem postępowanie, a do tego coraz więcej firm proponuje ekologiczne rozwiązania. Czy jednak każdy może wynająć kontener na gruz? W jakich wypadkach konieczne są dodatkowe formalności? I czy kontener na gruz faktycznie jest tylko na gruz?

Co można przewieźć w kontenerze na gruz?

Większość firm posiada w swojej ofercie więcej typów kontenerów. Technicznie wszystkie z nich to kontenery budowlane, które można wykorzystać nie tylko do wywozu gruzu, lecz także wszelkiego rodzaju odpadów po budowlanych czy wielkogabarytowych (np. mebli), a także papy, wełny mineralnej, a czasem nawet elektrośmieci czy pozostałości po porządkowaniu ogrodu. Teraz już co można przewieźć w kontenerze na gruz teraz czas na to kto może taki kontener wynająć. 

Kto może wynająć kontener na gruz?

Zastanawiasz się kto może wynająć kontener na gruz? Kontener wynająć może każda osoba prywatna, a także właściciele firm oraz zarządcy posesji wielorodzinnych lub wspólnot mieszkaniowych. Jeśli chodzi o budynek jednorodzinny, o ile kontener będzie stał na terenie prywatnej posesji, z wynajęciem kontenera nie będzie najmniejszego problem. Natomiast w przypadku budynku wielorodzinnego lub konieczna jest zgoda od urzędu miasta albo gminy. Podobnie w przypadku konieczności umieszczenia kontenera na parkingu czy podwórku. Taka zgoda nie musi być w żaden sposób opłacona, ale należy pamiętać o tym, by wystąpić o nią z odpowiednim wyprzedzeniem (przed rozpoczęciem prac remontowych czy budowlanych), ponieważ jej uzyskanie trwa nawet do kilku tygodni.

Uwaga: Jeśli otoczenie nie daje możliwości ustawienia pojemnika w taki sposób, by nie blokował ruchu, i musi zająć fragment ulicy, chodnika albo terenu zielonego, potrzebna jest osobna, oficjalna zgoda na zajęcia takiego miejsca (ponownie od urzędu miasta lub gminy).

Jakie są kary za podstawienie kontenera bez odpowiedniej zgody?

Uzyskanie zgody przed podstawieniem kontenera jest niezmiernie ważne. O ile taka zgoda może być bezpłatna lub kosztować od kilku do kilkunastu złotych za dzień, o tyle kara wynosi często nawet dziesięć razy tyle. Jeśli masz wątpliwości, do kogo zwrócić się z wnioskiem o zgodę, zapytaj firmę, która świadczy usługi wywozu odpadu w Twojej okolicy - pracownicy z pewnością będą znać wszystkie przepisy i normy prawne.

Czy warto wynająć kontener na gruz?

Zdecydowanie tak - wynajem kontenera to rozwiązanie wygodne i przede wszystkim legalne oraz ekologiczne, dzięki któremu nie będziesz musiał się martwić utylizacją odpadów powstałych wskutek prac remontowych czy budowlanych. Firma dostarcza i odbiera wypełniony kontener w odpowiednich terminach, dzięki czemu nie będzie miało miejsca składowanie gruzu i innych odpadów przez dłuższy czas - to z kolei zapewnia bezpieczeństwo nie tylko robotnikom, lecz także wszystkim w otoczeniu placu budowy.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania kontenera?

Wiesz już, kto i kiedy może wynająć kontener na gruz. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, jaki kontener wynająć. Musisz wziąć pod uwagę:

  • wielkość, pojemność - inny kontener będziesz potrzebować na remont kuchni, a inny na budowę domu;
  • typ - kontenery mogą być otwarte albo zamknięte, ale firma najczęściej sama podpowie Ci, jakiego użyć;
  • usługę podstawienia i odbioru kontenera - czy jest w cenie;
  • terminy - na kiedy firma może podstawić kontener;
  • uprawnienia firmy - czy wszystko jest zgodne z aktualnymi przepisami prawa;
  • koszty - łącznie z potencjalnymi ukrytymi kosztami;
  • obszar pracy firmy - czy obsługują Twoją lokalizację.
do góry