Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Czym jest Papa i do czego służy?

Czym jest Papa i do czego służy?

8 Czerwca 2022

Papa jest rodzajem izolacji elementów budowli, posiada właściwości przeciwwilgociowe i przeciwwodne. Wytwarza się go przez pokrycie i/lub nasączenie masą asfaltową lub smołową odnowy z włókna szklanego, poliestrowego lub tektury.

Papa zbudowana jest warstwowo:

  • zabezpieczenie wierzchnie np. bazalt, skaleń, piasek,
  • masa asfaltowa - bitum, wypełniacz mineralny, modyfikator,
  • osnowa - zwana wkładką nośną, np. welon szklany, tkanina poliestrowa
  • masa asfaltowa - jak wyżej
  • zabezpieczenie spodnie np. folia z tworzywa sztucznego

Jak pozbyć się papy?

Zbliżające się lato to czas idealny na remont dachu. Na miejsce starej papy coraz częściej zakładane są nowoczesne membrany, które zapewniają lepszą ochronę oraz są bardziej trwałe. Wiąże się to z utylizacją poprzedniego pokrycia, co wbrew pozorom może okazać się źródłem problemów. Absolutnie zabronione jest wyrzucanie papy do pojemników na odpady, a wyrzucenie tego odpadu w miejsce niedozwolone, może skutkować wysokimi karami finansowymi. 

Co należy zrobić z papą? W tym przypadku mamy dwa rozwiązania:

  • Jeśli mamy mniejsze ilości papy, oraz posiadamy własny transport warto sprawdzić czy nasz lokalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmuje ten odpad.
  • Możemy wynająć kontener do wywozu papy

Składowanie starej papy poza kontenerem jest dość kłopotliwe, należy ją odizolować np. na palecie, zabezpieczając ją plandeką, która zapobiega porwaniu fragmentów przez wiatr. Luźne składowanie papy, może zakończyć się mandatem. 

Utylizacja Papy

Co dzieje się z papą gdy już zostanie odebrana? Przy wyborze firmy odbierającej odpady, ważne jest by były one utylizowane w sposób legalny i przede wszystkim bezpieczny. Podejrzanie niska cena powinna wzbudzać nasze wątpliwości co do uczciwości firmy, właściwa utylizacja generuje koszty, które znacznie wpływają na cenę usługi. Papa, biorąc pod uwagę fakt iż jest złożona z różnych materiałów jest uważana za odpad specjalny i nie może być unieszkodliwiona jako zwykły rodzaj odpadu. Dyrektywy Unii Europejskiej wskazują że papa odpadowa może wydzielać substancje i osady, które są  potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. W związku z tym należy postępować według zaleceń Unii Europejskiej, które w dniu dzisiejszym sugerują dostarczanie odpadów do spalarnii lub do firm produkujących konglomeraty bitumiczne.

Termiczne uzdatnianie odpadów

Tym sposobem uzdatniania odpadu można odzyskać energię alternatywną w postaci energii elektrycznej lub/i termicznej. Jednakże termiczne przetwarzanie odpadów jest jeszcze rzadko stosowane ze względu na skomplikowany proces technologiczny, obsługę administracyjną, a także emisje zanieczyszczeń powstających w czasie procesu produkcji.

Recykling papy odpadowej w produkcji konglomeratów bitumicznych

Rozwiązanie najbardziej korzystne cenowo, przyjazne środowisku i zagwarantowane przez firmy wyspecjalizowane w recyklingu papy odpadowej i we wprowadzaniu uzyskanego surowca ponownie na rynek branży konglomeratów bitumicznych i od niedawna na rynek przemysłu tekstylnego. Dużą zaletą użycia papy odpadowej poddanej recyklingowi zarówno w fazie produkcji konglomeratów bitumicznych, jak i w produkcji innych branż przemysłowych jest oszczędność surowca pierwotnego.

Chcesz pozbyć się starej papy? Wejdź na strone z wywozem papy i sprawdź czy wywozimy ten odpad w twojej lokalizacji.

do góry