Barczewo

Barczewo jest miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Pisą Warmińską, trochę na północny wschód od Olsztyna.

Historia Barczewa

Początkowo Barczewo lokowane było w 1325 roku, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się miejscowość Barczewko. Gdy Litwini zniszczyli pierwszy gród, to miasto otrzymało prawa miejskie w dniu 4 lipca 1364 roku. Barczewo zostało wybudowane na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej wybudowano kościół farny Św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański Św. Andrzeja. Miasto miało dwie bramy miejskie: Olsztyńską i Jeziorańską oraz Furtę Zamkową. W 1538 roku w Barczewie był Mikołaj Kopernik.

Był przedstawicielem kapituły i towarzyszył Dantyszkowi podczas objazdu diecezji warmińskiej, gdy odbierał hołd od poddanych. Z uwagi na niemieckie brzmienie, w dniu 15 września 1946 roku zmieniono nazwę miasta na Nowowiejsk, a od 4 grudnia 1946 roku, aby uczcić pamięć księdza Walentego Barczewskiego, nazwano je Barczewem. Z miastem związany był również Feliks Nowowiejski. Był to polski kompozytor, dyrygent, pedagog i organista. Na początku uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce, a następnie rezydował w Olsztynie, gdzie podjął pracę w pruskiej orkiestrze.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Barczewie

Zajmujemy się wywozem odpadów poremontowych, takich jak na przykład puszki po farbie, folie malarskie, czy gruz Barczewo. Przyjmujemy zarówno gruz czysty, jak i gruz zmieszany Barczewo. Oferujemy niskie ceny za wynajem kontenerów Barczewo.

do góry