Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/#TrashTag Challenge - zaangażuj się w akcję sprzątania Świata

#TrashTag Challenge - zaangażuj się w akcję sprzątania Świata

13 Maja 2019

Co to jest #TrashTag Challenge?

Choć to wyzwanie już od paru miesięcy pobija internet i socialmedia, to jeszcze nie wszyscy mają świadomość czego dotyczy i w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska?
W TrashTag Challenge - jak sama nazwa wskazuje - chodzi o odpady , a konkretnie o posprzątanie ich po innych. Celem akcji jest zadbanie o nasze zaśmiecone środowisko poprzez zaangażowanie w akcję swoich przyjaciół i znajomych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

#TrashTag Challenge - na czym polega wyzwanie?

W akcji TrashTag Challenge wyzwanie polega na zrobieniu sobie zdjęcia w zaśmieconym miejscu a następnie zamieszczeniu zdjęcia po zapakowaniu odpadów do worków czy kontenera na odpady.
"Zróbcie zdjęcie przed a następnie ogarnijcie miejsce, zróbcie kolejne zdjęcie po i opublikujcie to" - pisze jeden z użytkowników mediów społecznościowych, który zainicjował akcję. Jego wpis udostępniono już kilkaset tysięcy razy.
W TrashTag Challenge chodzi więc o to, żeby posprzątać po innych, a następnie "pochwalić się" tym, dodając zdjęcie w sieci i oznaczając je #TrashTag. Celem wyzwania jest posprzątanie naszego zaśmieconego otoczenia, eliminacja dzikich wysypisk a tym samym zadbanie o środowisko.

Kto angażuje się w #trashtagchellenge w Polsce?


W naszym kraju wyzwanie TrashTag podjęła również Weronika Nowakowska, najbardziej utytułowana polska biathlonistka. Wielokrotna medalistka i wicemistrzyni Świata w biathlonie zaangażowała swoich licznych znajomych w akcję posprzątania okolicznych parków i lasu w Bieruniu, gdzie mieszka wraz z rodziną. W mediach społecznościowych postanowiła dzielić się swoimi doświadczeaniami w zakresie „Zero Waste", oraz zaangażować grupę swoich przyjaciół, znajomych aby byli animatorami akcji w lokalnych  społecznościach.

Dając przykład jak być Eko, pisze w jednym z wpisów na swoim profilu na Instagramie: 

„Życie w stylu EKO????
Moda, konieczność, umiłowanie natury czy po prostu zdrowy rozsądek?
--------------------------------------------------------------
Jestem NAPRAWDĘ bardzo ciekawa Waszych opinii, więc jeśli macie ochotę, nie krępujcie się szczerze napisać co o tym sądzicie
Temat #zerowaste towarzyszy mi od dobrych kilku miesięcy.
Z jednej strony załamuję ręce nad sobą i tym co wspólnie robimy z planetą :( z drugiej, widzę coraz więcej zrywów, proekologicznych akcji i fajnych, trwałych zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu.
Każdego dnia staram się żyć świadomie, świadomie też rezygnuję z niektórych dóbr, świadomie konsumuję
i walczę z sobą o ograniczenie tej konsumpcji. Pytam zwyczajnie ,,Werka czy naprawdę tego potrzebujesz?
A może można inaczej...?" I szukam sposobów na to ,,inaczej" ????
Wierzę w metodę małych kroczków, zwykłych ludków - takich jak ja. Dlatego postanowiłam ,że będę posługiwać się moimi socialmedia aby o tych drobnych kroczkach opowiadać.
Chcę zachęcać, uczyć się od Was i wspólnie poruszać temat #ekologia,
Spodziewajcie się od czasu do czasu ekospamu od Werki ????
Kto ze mną łapka/ ❤ w górę?"

Każdy z nas może włączyć się w akcję #Trashtagchallenge oraz #Zerowaste.
Zacznij od siebie, swojej rodziny, przyjaciół, znajomych i bądź również przykładem dla innych w swojej miejscowości.

Na czym polega zasada "ZeroWaste" ?

„Bezśmieciowe” życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych pięciu R (5R).

  1. Refuse (odmawiaj) - nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań toreb foliowych,
    a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
  2. Reduce (ograniczaj) - redukuj liczbę przedmiotów w codziennym życiu, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest niezbędne do życia.
  3. Reuse (używaj ponownie) - nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych, używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania mąki, kaszy czy ryżu). Używaj również termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki,...). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już odpadem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę lub szklane naczynie po musztardzie wykorzystaj jako szklankę.
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) - zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj odpady (np. papier można przetwarzać 6-krotnie). Zamów kontener na odpady z budowy czy remontu. W miarę możliwości segreguj odpady na gruz, drewno, papier.
    Zawieź odpady wielkogabarytowe do stosownych punktów obdioru (PSZOK), przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starej pościeli możesz uszyć torbę na zakupy).
  5. Rot (kompostuj) - kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).

Na platformie Ecoexpress24 będziemy chcieli pomóc Wam nie tylko w zamawianiu online kontenerów na odpady i kontenerów na gruz. Naszym celem nadrzędnym jest edukacja społeczeństwa w zakresie dbałości o nasze środowisko. Dzięki zwiększeniu świadomości - bycia Eko, możemy codziennie przyczyniać się do poprawy jakości naszego życia a przede wszystkim ochrony Ziemi dla przyszłych pokoleń.

Podobne wiadomości:

do góry