Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Spalanie odpadów w kominku? Mandat i krótsze zdrowie!

Spalanie odpadów w kominku? Mandat i krótsze zdrowie!

18 Października 2018

Przez lata w Polsce panowało ciche przyzwolenie na spalanie odpadów. Obecnie walka ze smogiem i kampanie uświadamiające społeczeństwo o szkodliwości palenia śmieci sprawiają, że na wsiach i miastach coraz częściej pojawiają się zgłoszenia o sąsiadach, którzy spalają w kominku odpady.

Spalanie odpadów niezgodne z prawem


Najczęściej do kominków trafiają śmieci powstałe przy rozbiórce drewnianych szop oraz pocięte na mniejsze kawałki płyty meblowe. Często spalanie tego typu odpadów wynika z niewiedzy osoby łamiącej prawo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, z faktu, że są to śmieci, których spalać nie wolno. Drewno z rozbiórki szop i wiat jest pokryte impregnatem lub farbą, a płyty meblowe zawierają substancje ochronne, które podczas spalania przekształcają się w niebezpieczne związki. Zakaz spalania starych mebli i drewna z rozbiórki wynika przede wszystkim z faktu, że szkodliwe substancje ulatniające się wraz z dymem wywołują raka oraz choroby dróg oddechowych.
 
Za spalanie śmieci w domowym kominku oraz na podwórzu można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Dodatkowo straż miejska lub policja mogą skierować sprawę do sądu, jeżeli spalanie śmieci będzie kontynuowane pomimo nakładanych kar.

Wywóz starych mebli i śmieci sposobem na uniknięcie kar
 

Karę można otrzymać nie tylko za spalanie starych mebli i innych odpadów, ale i za ich składowanie na posesji lub w jej pobliżu. Aby uniknąć mandatu i sprawy w sądzie, powinno się zamówić kontener na śmieci. Opłata za jego podstawienie i odbiór odpadów jest niższa niż wysokość mandatu, który otrzyma się za niedopełnienie obowiązku usunięcia śmieci z posesji lub za ich spalanie w kominku.
 
Gdzie zamówić kontener na śmieci? Kontener na gabaryty zamówi się szybko i sprawnie na naszej stronie tzn. w usłudze ecoexpress24.pl. Pojemnik na odpady zostanie podstawiony na posesję, a po jego wypełnieniu - odebrany nawet pod nieobecność zamawiającego. Takie rozwiązanie ułatwia zgodne z prawem usuwanie odpadów z posesji i chroni przed otrzymaniem mandatu.
 
Meble wrzuca się do kontenera na śmieci w całości lub w częściach - każdy mebel załadowany do kontenera na gabaryty zostanie odebrany przez naszą firmę. Niewymagany wykręcania uchwytów wykonanych z metalu ani zawiasów. Co ważne, przyjmiemy wszystkie rodzaje mebli, zarówno wykonane z drewna i płyty meblowej, jak i z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Zabronione jest wyrzucanie starych meblościanek czy kanap do kontenerów na gruz i odpady pobudowlane, dlatego w przypadku większego remontu należy zamówić dodatkowy kontener na meble.

Podobne wiadomości:

do góry