Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Śmieci do lasu? Grzywna 5000 zł i 30 dni pozbawiania wolności!

Śmieci do lasu? Grzywna 5000 zł i 30 dni pozbawiania wolności!

8 Października 2018

„Zauważyłam, że sąsiad wywozi do lasu śmieci powstałe przy remoncie domu. Mam zdjęcia i filmy, które są tego dowodem. Co mogę zrobić? Jaka kara grozi sąsiadowi?” - pyta nasza czytelniczka. Aby odpowiedzieć na jej pytanie, sprawdziliśmy, jak należy postępować w takiej sytuacji, a także, jak legalnie pozbyć się problematycznych odpadów.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny

Spacer w lesie, w którym znajdują się sterty śmieci, nie sprawia przyjemności. Niestety, jest to tylko jeden z problemów, które wiążą się z wyrzucaniem odpadów do lasów. Usuwanie odpadów z terenów leśnych kosztuje rocznie kilkaset tysięcy złotych, a związki z rozkładających się śmieci wnikają w glebę i zanieczyszczają wodę. Ponadto toksyczne substancje są wchłaniane przez grzyby, jagody i inne rośliny, które są zbierane przez ludzi. Plastikowe odpady rozkładają się przez okres od 100 do 1000 lat, a w przypadku szklanych butelek dodatkowo pojawia się zwiększone zagrożenie pożarowe.
 
Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem, które kara się nałożeniem grzywny o wysokości do 5000 złotych. Mówi o tym art. 162 Kodeksu wykroczeń:
 
„§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca
podlega karze aresztu albo grzywny.”

Nasza czytelniczka powinna zgłosić się z dowodami wywozu śmieci do lasu na najbliższy komisariat policji lub do straży miejskiej. Ze względu na to, że ilość wywożonych przez sąsiada śmieci jest prawdopodobnie duża, może mu grozić nie tylko grzywna, ale i kara 30-dniowego pozbawienia wolności.

Wynajem kontenerów na odpady tańszy niż grzywna

Sąsiad naszej czytelniczki powinien zamówić kontener na gruz lub inne odpady, które powstały przy remoncie domu. Jego obowiązkiem jest usunięcie śmieci w sposób zgodny z prawem, a najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy takiej jak nasza czyli ecoexpress24.pl. Kontener jest podstawiany bezpośrednio na posesję, dzięki czemu gruz, starą ceramikę, stolarkę okienną i inne odpady poremontowe wyrzuca się od razu do przygotowanego pojemnika. Usuwanie odpadów jest szybkie, a zapełniony kontener jest odbierany w ciągu kilku dni. Dodatkowo możliwe jest dostarczanie nowego pojemnika podczas odbierania pełnego kontenera. Płatność za wynajem kontenera odbywa się przez system PayU i zajmuje jedynie kilka chwil.

Sam zdecyduj co wybierasz, grzywna i możliwość 30 dniowego pozbawienia wolności czy kontener na odpady i problem z głowy?

Podobne wiadomości:

do góry