Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Odpady poremontowe - czym są?

Odpady poremontowe - czym są?

12 Stycznia 2023

Przeprowadzenie remontu zawsze generuje dużą ilość odpadów, które należy zutylizować lub zagospodarować we właściwy sposób. Dowiedz się, co zaliczamy do odpadów poremontowych i jak powinno wyglądać prawidłowe gospodarowanie odpadami poremontowymi.

Czym są odpady poremontowe?

Remonty przeprowadzane we własnym zakresie wiążą się z konieczności przestrzegania przepisów, dotyczących właściwego zutylizowania lub zagospodarowania odpadów. Dlatego osoby przeprowadzające remont lub firmy świadczące usługi budowlano-remontowe muszą zapewnić wywóz odpadów poremontowych, czyli wszystkich odpadów, które powstają wskutek prowadzenia robót. Odpady poremontowe najkorzystniej jest wywieźć, wynajmując kontener od firmy specjalizującej się w wywozie, segregacji i gospodarowaniu odpadami powstałymi wskutek przeprowadzenia prac remontowych lub budowlanych.

Co zaliczamy do odpadów poremontowych?

Śmieci poremontowe to bardzo szeroki zakres odpadów, które mogą powstawać w czasie remontów nie tylko wnętrz, ale też elewacji domów, dachówek czy terenu wokół obiektu. Do odpadów poremontowych zaliczają się m.in.:

 • gruz czysty - m.in. odpady betonowe, gruz ceglany, tynk, armatura, ceramika;
 • gruz mieszany - mogą znaleźć się w nim m.in. ceramika, terakota, płyty gipsowo-kartonowe, styropian, armatura łazienkowa.

Co zrobić z pozostałymi odpadami poremontowymi?

Pozostałe odpady poremontowe wymagają osobnych kontenerów. Dotyczy gabarytów (np. panele podłogowe i ścienne), jak również odpadów takich, jak m.in.:

 • wełna mineralna i szklana;
 • odpady niebezpieczne, np. chemikalia, aerozole, oleje;
 • baterie i akumulatory;
 • azbest;
 • odpady zielone i biodegradowalne;
 • elektrośmieci;
 • eternit, papa, ondulina;
 • ziemia i piasek.

Planujesz remont domu? Sprawdź, jakie odpady wywozimy w ramach usług świadczonych przez Ecoexpress24.

Gospodarowanie odpadami poremontowymi

Wywóz śmieci poremontowych do instalacji przetwarzania odpadów pozwala wykorzystać je ponownie. Tym samym przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez nieskładowanie odpadów na wysypiskach czy zmniejszenie zapotrzebowania na surowiec.

 • Gruz może zostać przetworzony na kruszywo budowlane, które zachowuje właściwości zbliżone do materiałów naturalnych. Popularnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie go w przygotowaniu żwiru do wyłożenia parkingów, co nie tylko pozwala stworzyć optymalną nawierzchnię, ale też znosi konieczność budowy systemów odprowadzania wody na parkingach.
 • Stolarka drzwiowa i okienna, a także inne drewniane elementy można przetworzyć na wióry i wykorzystać m.in. w produkcji płyt wiórowych lub pyt pilśniowych do produkcji mebli. Można przetworzyć je też na trociny, który wykorzystuje się m.in. w ogrodnictwie lub jako podkłady dla zwierząt.
 • Elementy metalowe i stalowe, np. rury czy grzejniki można wykorzystać ponownie w produkcji nowych elementów po przetopieniu ich.
 • Elementy z tworzyw sztucznych recyklinguje się m.in. w celach wytworzenia m.in. wypełniaczy do materiałów budowlanych lub elementów termoizolacyjnych. W zależności od rodzaju tworzywa można przetworzyć je na granulat i wykorzystać w ponownie w produkcji szerokiej gamy artykułów z tworzywa sztucznego.

Wywóz odpadów remontowych - dlaczego wynajem kontenera to korzystne rozwiązanie?

Skorzystanie z kontenera na odpady remontowe to wygoda i bezpieczeństwo. Wynajmując kontener, nie musisz martwić się o transport odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub na przeznaczone do tego składowiska i wysypiska, a także nie ryzykujesz otrzymania wysokiego mandatu za wyrzucanie odpadów poremontowych do śmietników komunalnych. Firmy zajmujące się wywozem odpadów poremontowych gwarantują dostarczenie ich do punktów, w których zostaną prawidłowo zutylizowane bądź zagospodarowane w inny sposób. Wypełniane w systemie BDO karty przekazania odpadów stanowią dowód prawidłowego przekazania odpadów do uprawnionych odbiorców.

Sprawdź, jak działa wywóz odpadów, i przekonaj się, że jest to najkorzystniejsza forma pozbycia się odpadów poremontowych.

do góry