Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Odpady poremontowe a pobudowlane - jaka jest różnica?

Odpady poremontowe a pobudowlane - jaka jest różnica?

18 Kwietnia 2023

Wywóz odpadów budowlanych wiąże się z koniecznością właściwego zagospodarowania różnych rodzajów tych odpadów. W tym celu konieczne może okazać się wynajęcie kontenerów przeznaczonych na odpady różnego typu. Jednymi z rodzajów produkowanych odpadów są odpady pobudowlane i odpady poremontowe. Dowiedz się, jaka jest między nimi różnica i czy wymagają wynajęcia osobnych kontenerów.

Odpady budowlane a odpady pobudowlane

W pierwszej kolejności należy zrozumieć, że odpadami budowlanymi nazywamy wszystkie odpady, które są wytwarzane w czasie prac budowlanych. Możemy wyróżnić tu m.in. gruz czysty i gruz zmieszany, odpady poremontowe, odpady wielkogabarytowe, papę, wełnę mineralną czy azbest. Każdy z tych rodzajów odpadów wymaga wykorzystania osobnego kontenera, do którego mogą być wrzucane wyłącznie odpady z danej kategorii. Wynika to wprost z właściwości poszczególnych odpadów i optymalnego sposobu ich utylizacji lub ewentualnej możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania.

Odpady pobudowlane to stosowane zamiennie określenie dla kategorii odpadów poremontowych. Natomiast należy pamiętać, że zaliczamy tu wyłącznie konkretne odpady wytwarzane w czasie prac budowlanych, remontowych czy rozbiórkowych.

Czym są odpady poremontowe?

Odpady poremontowe to te odpady wytwarzane w czasie prac budowlanych, które nie klasyfikują się jako gruz czysty lub gruz zmieszany, papa, wełna mineralna czy gabaryty. Należą do nich wszelkiego rodzaju opakowania, pozostałości po materiałach, np. płyty kartonowo-gipsowe, styropian, drewno, złom itp. Wśród nich znajdują się zarówno odpady nadające się do recyklingu, jak i wymagające specjalnej utylizacji. Niezależnie od tego, czy odpady poremontowe mogą być ponownie wykorzystane czy nie, nie wolno wrzucać ich do ogólnodostępnych kontenerów na śmieci komunalne - obowiązkiem każdego, kto je wytwarza, jest ich właściwe zagospodarowanie.

Czy odpady pobudowlane i odpady poremontowe wymagają osobnych kontenerów?

Odpady poremontowe i odpady pobudowlane rozróżniamy przede wszystkim ze względu na genezę ich wytwarzania (prace budowlane lub remonty). Jednakże jest to de facto jedna grupa odpadów, które powinny trafiać do wspólnego kontenera, przeznaczone na odpady poremontowe i pobudowlane. W EcoExpress24.pl możesz wynająć kontener na odpady poremontowe i odpady pobudowlane, do których można wrzucać:

  • worki po materiałach budowlanych;
  • styropian (czysty i zabrudzony);
  • płyty kartonowo-gipsowe;
  • złom i profile metalowe;
  • drewno;
  • siatki montażowe zanieczyszczone klejem tynkiem;
  • narzędzia budowlane;
  • folie malarskie i ogrodowe;
  • wiaderka po cemencie i farbach;
  • tworzywa sztuczne, w tym butelki typu PET.

Należy jednak mieć na uwadze, że w kontenerach na odpady pobudowlane i poremontowe nie mogą znaleźć się odpady z wełny mineralnej i papy. Są to odpady niebezpieczne, które wymagają specjalistycznego zagospodarowania, dlatego w celu ich wywozu z miejsca realizacji prac budowlanych, remontowych lub rozbiórkowych należy wynająć osobne, przeznaczone właśnie na te odpady kontenery.

Utylizacja odpadów poremontowych i pobudowlanych - wynajmij kontener w EcoExpress24.pl

Realizujesz inwestycję budowlaną, prowadzisz prace rozbiórkowe lub robisz remont mieszkania? Nie unikniesz wytworzenia odpadów poremontowych / pobudowlanych. Najwygodniejszym sposobem na ich zagospodarowanie jest wynajem kontenera na gruz lub inny rodzaj odpadów. W ten sposób wywiązujesz się ze swojego obowiązku, zdejmujesz z siebie trud samodzielnego wywozu odpadów do właściwych punktów przetwórstwa lub utylizacji, a także unikasz ryzyka otrzymania kary za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami.

Wynajem kontenera na odpady poremontowe jest bardzo łatwy - wystarczy wybrać właściwy rodzaj odpadów, wskazać dokładną lokalizację, w której ma zostać postawiony kontener, a następnie złożyć zamówienie, które przebiega w prosty i intuicyjny sposób. Po zaksięgowaniu opłaty za wynajem kontenera usługa zostanie przekazana do realizacji.

Wynajem kontenerów na odpady i wiele innych znajdziesz na naszych stronach. Wywozimy odpady na terenie całej Polski - jeśli chcesz wywieźć odpady na terenie Warszawy i innych miast - odezwij się do nas. 

do góry