Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Kontener na gruz czysty czy zmieszany - który wybrać?

Kontener na gruz czysty czy zmieszany - który wybrać?

1 Lutego 2019

Wyrzucanie gruzu i odpadów pobudowlanych do pojemników na śmieci komunalne jest zabronione. Aby legalnie pozbyć się problematycznych odpadów, powinno się zamówić kontener na gruz. Przed wynajęciem pojemnika, powinno się sprawdzić, jakiego typu kontenera potrzebuje się w danym przypadku - na gruz czysty, gruz zmieszany, czy też na odpady pobudowlane i poremontowe?

Wywóz gruzu czystego - co można wyrzucić do kontenera?

Wywóz gruzu czystego jest najmniej kosztowny, jednak do pojemnika można wyrzucić wyłącznie ściśle określone odpady. Dopuszcza się, by w pojemniku znalazły się: gruz betonowy i ceglany czysty lub zmieszany z niewielką ilością glazury, gleba, ziemia, piasek, kamienie, mury, tynki oraz dachówki. Odbiór gruzu czystego jest najmniej kosztowny, jednak nieprawidłowa selekcja odpadów może być równoznaczna z podniesieniem opłaty za wynajem kontenera na śmieci lub odmową odebrania wypełnionego pojemnika i koniecznością usunięcia z jego wnętrza niedopuszczalnych odpadów.

Gruz zmieszany - co może znaleźć się w kontenerze?

Osoby, które mają więcej odpadów do wyrzucenia, niekiedy również mogą zamówić kontenery na gruz. Wynajem pojemników na gruz zmieszany kosztuje nieco więcej niż wywóz gruzu czystego, lecz umożliwia pozbycie się większej ilości śmieci z posesji. Do kontenera na gruz zmieszany można wyrzucić: gruz ceglany i betonowy, glebę, ziemie, kamienie, dachówki, tynki, mury i niewielką domieszkę ceramiki. Dodatkowo do 5 procent wszystkich odpadów mogą stanowić: złom, butelki PET, tworzywa sztucznego, profile metalowe, folie malarskie, płyty kartnowo-gipsowe, a także szklane butelki i opakowania.

Kontener na odpady pobudowlane - kiedy go zamówić?

W przypadku, gdy odpady nie mogą być wyrzucone do kontenera na gruz czysty lub zmieszany, można zamówić kontener na odpady pobudowlane. Do niego wyrzuci się wszystkie śmieci, które powstały w czasie prac rozbiórkowych, budowlanych i remontowych. Pojemnik umożliwi pozbycie się pozostałości materiałów budowlanych, opakowań po chemii gospodarczej i budowlanej, a także wielu innych śmieci.
 
Co ważne, do żadnego z wymienionych kontenerów nie wolno wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Należą do nich między innymi: azbest, papa, wełna mineralna, a także świetlówki, chemikalia, eternit i łatwopalne oleje - dokładną listę odpadów, których nie wolno wyrzucać do kontenerów znajdzie się na https://www.ecoexpress24.pl/wywoz-odpadow. Dodatkowo zabronione jest mieszanie gruzu i odpadów pobudowlanych ze szczątkami roślin, gałęziami, krzewami itp.

Podobne wiadomości:

do góry