Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Jak pozbyć się odpadów niebezpiecznych?

Jak pozbyć się odpadów niebezpiecznych?

26 Września 2019

Odpady niebezpieczne są problematyczne z wielu powodów. Dla osób, które je wytworzą kłopotliwe jest ich usunięcie, natomiast dla firm wywożących śmieci kłopot stanowi zgodne z prawem zutylizowanie odpadów tego typu. Jeśli masz do wyrzucenia odpady niebezpieczne, sprawdź, jak legalnie pozbyć się ich z posesji.

  1. Czym są odpady niebezpieczne?
  2. Jak usunąć odpady niebezpieczne z posesji?

W przypadku odpadów niebezpiecznych niemożliwe jest ich wyrzucanie do pojemników na odpady komunalne ze względu na poważne ryzyko zanieczyszczenia środowiska naturalnego i uwolnienia się rakotwórczych substancji. Z tego powodu osoba, która wytworzy odpady niebezpieczne, jest zobowiązana do ich jak najszybszego usunięcia z terenu wokół domu. Jak zrobić to zgodnie z prawem?

Czym są odpady niebezpieczne?

Odpady określane mianem niebezpiecznych zgodnie z definicją stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Ustawodawca zobowiązuje do ich szczególnej kontroli i właściwego składowania, zarówno gdy odpady tego typu powstają w firmach produkcyjnych, jak i gdy pochodzą z gospodarstw domowych. Do grupy śmieci niebezpiecznych należą azbest, smary, wełna mineralna, papa, baterie i akumulatory oraz odpady medyczne, weterynaryjne i zawierające w składzie PBC. W przypadku osób prywatnych najczęściej pojawia się problem z usunięciem z posesji papy, azbestu i wełny mineralnej, używanej obecnie do wykonywania ocieplenia budynków.

Jak usunąć odpady niebezpieczne z posesji?

Aby zgodnie z prawem pozbyć się odpadów niebezpiecznych z posesji, powinno się zamówić specjalny kontener. Na naszej platformie można wypożyczyć kontener przystosowany do wywozu papy, azbestu lub wełny mineralnej, dzięki czemu usunięcie szkodliwych dla środowiska śmieci odbędzie się w sposób szybki, wygodny i legalny. Zamówienie kontenera na odpady niebezpieczne odbywa się po indywidualnej wycenie usługi. Kosztuje ona nieco więcej niż wywóz zwykłych śmieci jak gruz czysty, gruz zmieszany lub odpady poremontowe.
 
Kontener na odpady niebezpieczne jest owinięty szczelnie za pomocą folii, która uniemożliwia zanieczyszczenie pojemnika substancjami o wysokiej szkodliwości dla środowiska i zdrowia ludzi. Podczas usuwania odpadów takich jak papa, azbest lub wełna mineralna zaleca się zachowanie szczególnych środków ostrożności, tj. noszenie specjalnej odzieży i masek, które chronią przed wdychaniem rakotwórczego pyłu. Ponadto powinno się przestrzegać wszystkich zaleceń od firmy dostarczającej kontener.

Podobne wiadomości:

do góry