Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Czym się różni gruz czysty od zmieszanego?

Czym się różni gruz czysty od zmieszanego?

28 Lutego 2023

Nie zdążyłeś jeszcze zaznajomić się z terminologią związaną z odpadami budowlanymi, a niebawem przyjdzie Ci właściwie zagospodarować odpadami, które wytwarzasz w czasie budowy domu czy remontu mieszkania? Dowiedz się, czym są gruz czysty i gruz zmieszany oraz. Sprawdź, jak zapewnić prawidłowy wywóz gruzu czystego lub zmieszanego oraz przekonaj się, dlaczego warto segregować czysty gruz.

Czym jest gruz budowlany?

Gruzem budowlanym określamy rozkruszone fragmenty konstrukcji budowlanych, które zostały wykonane z cegieł, betonu czy ceramiki budowlanej (np. dachówek). W przypadku, kiedy odpady wytworzone w czasie prac budowlanych, remontowych lub rozbiórkowych mają charakter jednolity, możemy mówić o gruzie betonowym, ceglanym albo ceramicznym. Jednakże podziałem szczególnie istotnym z punktu widzenia wykonawców czy inwestorów, którzy są zobowiązani do prawidłowego gospodarowania odpadami budowlanymi, jest podział na gruz czysty i gruz zmieszany. Określa on sposób utylizacji i sposób przetwarzania odpadów.

Jakie odpady wywozimy w ramach usług ecoexpress24.pl? Wynajmując od nas kontenery na odpady budowlane, możesz legalnie i zgodnie z przepisami zagospodarować zarówno gruz czysty iż mieszany, jak i odpady poremontowe i inne odpady specjalne, m.in. papę, wełnę mineralną czy gabaryty.

Gruz czysty

Czysty gruz to odpady, wśród których znajdują się wyłącznie rozkruszone fragmenty konstrukcji budowlanych. Dopuszcza się zaledwie niewielką domieszkę ceramiki. Kontener na gruz czysty można wypełniać następującymi kategoriami odpadów budowlanych:

 • 17 01 01 - gruz betonowy z rozbiórek i remontów;
 • 17 01 02 - gruz ceglany;
 • 17 01 03 - inne odpady z materiałów ceramicznych oraz elementów wyposażenia.

Gruz zmieszany

Kategoria odpadów gruz zmieszany oznaczona jest kodem 17 01 07, obejmującym wszelkie rodzaje gruzu, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, materiałów ceramicznych i innych elementów wyposażenia.

Gruz zmieszany może zawierać gruz czysty z maksymalnie 5% zanieczyszczeń, wśród których mogą znaleźć się m.in.:

 • glazura i ceramika,
 • złom,
 • folie malarskie i ogrodowe o niewielkim stopniu zanieczyszczenia,
 • butelki typu PET,
 • tworzywa sztuczne,
 • opakowania szklane,
 • profile metalowe,
 • opakowania po chemii budowlanej.

Kontenery na odpady tego typu również możesz wynająć w ecoexpress24.pl. Kontener na gruz zmieszany to korzystne rozwiązanie dla inwestorów i wykonawców, którzy chcą pozbyć się większe liczby odpadów bez konieczności zamawiania kontenerów o różnym przeznaczeniu. Utylizacja gruzu zmieszanego generuje jednak nieco większe koszty niż wywóz czystego gruzu.

Dlaczego warto segregować gruz czysty?

W pierwszej kolejności wspomnijmy o tym, że utylizacja gruzu czystego generuje niższe koszty, w związku z czym usługa wywozu czystego gruzu jest tańsza niż wywóz gruzu zmieszanego. Szukając oszczędności w realizowaniu inwestycji warto zatem zwrócić się w tę stronę, a zaoszczędzone środki przeznaczyć np. na wysokiej klasy materiały.

Ponadto należy zauważyć, że segregacja gruzu czystego to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego.  Czysty gruz można bowiem przetworzyć i ponownie wykorzystać, m.in. jako kruszywo, wykorzystywane w do wykładania nawierzchni parkingów, budowy nasypów kolejowych czy jako podsypka pod kostkę brukową.

Jak zamówić kontenery na gruz czysty i gruz zmieszany?

Wynajęcie kontenera na gruz czysty lub zmieszany jest bardzo łatwe i intuicyjne - przypomina zakupy w sklepie internetowym. Jak wynająć kontener na gruz krok po kroku?

 • Określ rodzaj odpadów, np. gruz czysty, gruz zmieszany, gabaryty.
 • Wskaż dokładny adres, pod który ma zostać przywieziony kontener.
 • Zapoznaj się z dostępnymi w Twojej lokalizacji kontenerami, wybierz dowolną pojemność i przejdź do zamówienia.
 • Uzupełnij niezbędne informacje i dane kontaktowe.
 • Przejdź do płatności online.

Chcesz wiedzieć, w jakich lokalizacjach możesz skorzystać z usługi wywozu odpadów budowlanych przez ecoexpress24.pl? Sprawdź: Gdzie odbieramy odpady?

Jeśli przewidujesz niewielką ilość odpadów, możesz zdecydować się na zakup worka Big-Bag. Po wypełnieniu ich odpadami wystarczy zamówić usługę wywozu, która zostanie zrealizowana w okresie 14 dni od jej zakupu. Wiele innych usług wywozu odpadów znajdziesz na naszej stronie. Zajmujemy się kompleksowymi usługami wywozu odpadów na terenie Warszawy i wielu miast w Polsce. 

do góry