Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Co zrobić z odpadami drewnianymi?

Co zrobić z odpadami drewnianymi?

1 Sierpnia 2022

Praktykowanie recyklingu jest współcześnie niezwykle ważne, bo stanowi podstawową czynność, którą ludzie mogą zrealizować, by wydłużyć życie Planety. Odzyskiwanie z odpadów substancji, które są ponownie wykorzystywane jako surowce, dotyczy nie tylko szkła, plastiku czy metalu. Także drewno podlega recyklingowi. Sprawdź, co powstaje z drzewnych odpadów i które z nich mogą być przetwarzane w celu ponownego użycia. Dowiedz się, na czym polega recykling drewna.

Gdzie wyrzucić drewno?

Najpierw upewnij się, że to, co chcesz wyrzucić, nie nadaje się do ponownego użycia. Być może to zabawka lub mebel, z którego może skorzystać ktoś inny? Jeśli jednak masz pewność, że chcesz wyrzucić drewniane lub drewnopochodne przedmioty, zrób to jak należy.

Od lipca 2021 r. w całej Polsce będzie działał jednolity system segregacji odpadów. System ten nie przewiduje osobnego pojemnika na odpady drewniane i drewnopochodne.

Ogólne zasady dotyczące tego co zrobić z odpadami drewnianymi, które z niego wynikają, są następujące:

  • niezaimpregnowane drewno może trafić do pojemnika na bioodpady
  • inne niewielkie odpady drewniane można wyrzucić do kosza na odpady zmieszane
  • wielkogabarytowe odpady drewniane lub drewnopochodne (np. meble) należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub wynająć kontener na odpady wielkogabarytowe
  • odpady po ścięciu drzewa takie jak gałęzie drzew oraz krzewów mogą trafić do pojemnika na bioodpady

Szczegółowe zasady postępowania ze wszystkimi rodzajami odpadów znajdują się w gminnym regulaminie utrzymania porządku i czystości. Sprawdź je, aby dostosować się do lokalnych ustaleń i wiedzieć m.in. na czym polega recykling drewna poużytkowego.

Recykling Drewna

Do ponownego przetworzenia nadają się zwłaszcza odpady z drewna naturalnego lub impregnowanego. Posortowane odpady (np. zużyte palety, deski podłogowe, drzwi czy drewniane stoliki) są rozdrabniane przez maszyny przemysłowe.

Powstałe w ten sposób surowce są wprowadzane ponownie do obiegu i wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów drewnianych, na przykład płyt pilśniowych i wiórowych dla branży meblarskiej.

Mandat za palenie odpadów

Za palenie plastikiem, lakierowanym drewnem lub innymi śmieciami można otrzymać mandat w wysokości 500 zł, lub zapłacić grzywnę 1000 zł orzeczoną przez sąd. W przypadku utrudniania wykonania kontroli grozi nam nawet do 3 lat pozbawienia wolności (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 Art. 225).

Przeczytaj również: dlaczego warto wynająć firmę do wywozu śmieci

 

do góry