Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Co to są odpady komunalne?

Co to są odpady komunalne?

23 Czerwca 2021

Odpady wytwarzane przez człowieka dzielą się na kilka rodzajów. Jednym z nich są właśnie śmieci komunalne, które pojawiają się w niemal każdym gospodarstwie domowym. W ich skład wchodzą konkretne przedmioty i surowce. Co to są odpady komunalne, jak je dzielić i w jaki sposób z nimi postępować?

Czym są odpady komunalne?

Wiele osób zastanawia się, co to są odpady komunalne. Takie śmieci mają związek z nieprzemysłową działalnością człowieka i powstają zwykle w gospodarstwach domowych. Nie zawierają one substancje, które mogłyby w wyraźnie negatywny sposób oddziaływać na środowisko. Zazwyczaj w ich skład wchodzą substancje organiczne lub mineralne. Odpady komunalne można jednak podzielić na kilka grup klasyfikujących poszczególne surowce czy przedmioty.

Jakie to są odpady komunalne? W zakres tej grupy wchodzi wiele surowców, w tym popiół z kominka, materiały nadające się do recyklingu czy biodegradowalne resztki powstające podczas gotowania. Takie odpady są klasyfikowane w odpowiedni sposób.

Odpady komunalne - podział

Śmieci wytwarzane w gospodarstwach domowych można przydzielić do kilku grup. Jeśli chodzi o odpady komunalne, podział wygląda w następujący sposób:

  • grupa I - surowce wtórne i niekonsumpcyjne, czyli papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne oraz materiału tekstylne,
  • grupa II - odpady organiczne, czyli biodegradowalne,
  • grupa III - odpady pochodzące z palenisk wykorzystywanych do ogrzewania domostw,
  • grupa IV - chemia gospodarcza i niewielkie odpady o małej wartości surowców wtórnych.

Odpady można także podzielić ze względu na zawartość poszczególnych surowców czy oddziaływanie na środowisko. Niektóre z nich da się odzyskać podczas recyklingu, a inne nie mają negatywnego wpływu na naturę, ponieważ rozkładają się błyskawicznie i tworzą kompost.

Jak prawidłowo segregować odpady komunalne?

Każda osoba powinna wiedzieć, jak prawidłowo segregować odpady komunalne. Kwestia ta wcale nie jest tak oczywista. Poszczególne śmieci powinny być wrzucane do worków lub pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami oraz napisami. W tym przypadku stosuje się następujący podział:

  • szkło (zielone) - słoiki, butelki, opakowania po kosmetykach; zdarza się, że pojemniki dzielą się na te na szkło bezbarwne i kolorowe,
  • metal i tworzywa sztuczne (żółty) - puszki, plastikowe opakowania, butelki, nakrętki, folia aluminiowa, kapsle,
  • papier (niebieski) - opakowania z kartonu, tektury i papieru, torby, zeszyty, katalogi, czasopisma; trzeba jednak zwracać uwagę na to, by papier nie był zanieczyszczony i powlekany plastikiem,
  • bio (brązowy) - wszelkiego rodzaju odpady z warzyw i owoców, resztki jedzenia, śmieci mające związek z pracami ogrodowymi dotyczącymi roślinności, trociny.

Istnieją także pojemniki na odpady zmieszane, których nie da się zaklasyfikować do wymienionych grup. Taki podział można zaobserwować m.in. w osiedlowych śmietnikach. Istnieje także jeszcze jeden typ śmieci. Takie odpady mają negatywny wpływ na środowisko i muszą być utylizowane w odpowiedni sposób. Mowa tu np. o przeterminowanych lekach, bateriach czy urządzeniach elektronicznych.

Często odpowiednie segregowanie odpadów komunalnych wymaga dokładnego przeanalizowania informacji na temat przynależności poszczególnych produktów do konkretnych grup. Istnieją bowiem przedmioty, których nie można wyrzucać do danych pojemników pomimo faktu, że na pierwszy rzut oka wydaje się to odpowiednim wyborem.

Wywóz śmieci komunalnych

Wywóz odpadów przez profesjonalne firmy jest szczególnie istotny w przypadku śmieci, które oddziałują negatywnie na środowisko. Wynika to z zawartości szkodliwych substancji. Takie odpady należy przechowywać, transportować i utylizować w odpowiedni sposób. Do pozbycia się śmieci uznawanych za niebezpieczne konieczne jest też dysponowanie konkretnymi uprawnieniami. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, do którego oddajesz podobne odpady. Jeśli jest ich dużo, często najlepszym wyborem okazuje się zamówienie wywozu przez konkretną firmę. Wówczas można także liczyć na podstawienie kontenera ułatwiającego gromadzenie śmieci, np. podczas remontu.

do góry