Miłomłyn

Miłomłyn jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim, położone na granicy Pojezierza Iławskiego i Olsztyńskiego, na trasie kanału Ostródzko-Elbląskiego, przy drodze E-7, 12 km od Ostródy

Historia Miłomłyna

Prawa miejskie Miłomłyn uzyskał w 1335 roku. Na początku XIV wieku na miejscu osady pruskiej Krzyżacy wybudowali zamek oraz młyn. Natomiast przyległe osiedle targowe nazwano "Liebemühle". Od tej nazwy pochodzi się aktualna nazwa miejscowości.

Zabytki w Miłomłynie

Miłomłyn oraz jego okolice są pełne interesujących atrakcji, zarówno historycznych jak i przyrodniczych. Jednym z najważniejszych zabytków jest Kanał Ostródzko-Elbląski, Jest to jedyna na świecie droga wodna, w której ponad 100-metrową różnicę poziomów wody podrównano dzięki systemowi śluz i pochylni. Ważnym zabytkiem sztuki hydrotechnicznej z XIX wieku jest śluza komorowa na kanale Ostródzko-Elbląskim. Pomimo mijającego czasu stare mechanizmy ciągle służą turystom, którzy korzystają z tej drogi wodnej. Inne intersujące zabytki Miłomłyna to neogotycki kościół Św. Bartłomieja z przełomu XIX i XX wieku. Powstał w miejscu pochodzącego z czasów krzyżackich i fragment muru obronnego z XIV wieku.

Atrakcje w Miłomłynie

W okolicy znajdują się rezerwaty przyrody - "Rzeka Drwęca" z Jeziorem Drwęckim oraz rezerwat ornitologiczny "Jezioro Iłgi", położony około 10 km na zachód od Miłomłyna. Na obszarze rezerwatu są liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego i błotnego.

Wywóz odpadów Miłomłyn

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Miłomłyn.

do góry