Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Zalega Ci stara papa? Sprawdź jak możesz się jej pozbyć!

Zalega Ci stara papa? Sprawdź jak możesz się jej pozbyć!

21 Sierpnia 2018

Usuwanie niektórych odpadów z posesji sprawia wiele problemów. Jednym z materiałów, których nie można wyrzucić do śmieci zmieszanych, jest papa. W jaki sposób prawidłowo ją wyrzucać?

Papa - odpad specjalny

Wielu osobom wydaje się, że możliwe jest wyrzucenie papy do zamówionego kontenera na śmieci. Jest to błędne przekonanie, gdyż kontener na odpady zmieszane można wypełnić jedynie takimi śmieciami jak kawałki drewna, cegieł, niewielka ilość gruzu, stare ubrania robocze, czy opakowania po cemencie lub kleju do ceramiki. Jeżeli do kontenera wyrzuci się papę, pojemnik zostanie odebrany dopiero, gdy specjalny odpad zostanie usunięty.
 
W kontenerach mieszanych nie może występować papa wraz z innymi odpadami, gdyż jest ona uznawana za odpad specjalny. Oznaczono ją kodem 17 03 80 ze względu na to, że popularny materiał na dach jest wykonany z tektury i włókniny, nasączonych masą bitumiczną i pokrytych mineralną posypką. Składowanie odpadu tego typu wraz z innymi śmieciami jest zabronione ze względu na ryzyko skażenia środowiska.

Jak legalnie i bezpiecznie pozbyć się papy?

Jeżeli chce się usunąć papę z posesji, powinno się zamówić specjalny kontener na odpady. Możliwe jest również składowanie papy na własnych paletach, jednak jest to rozwiązanie mało popularne. Jako ecoexpress24.pl oferujemy wywóz papy na zapytanie. Kontener jest podstawiany po określeniu ilości odpadu specjalnego - materiał zajmuje niewiele miejsca, dlatego podstawiany pojemnik jest zwykle małych rozmiarów. Waga papy jest duża, a jej składowanie jest kosztowne, dlatego odbiór odpadu jest droższy niż wypożyczenie kontenera na śmieci standardowe. Cena kontenera na śmieci specjalne jest zależna nie tylko od ilości papy, ale i od regionu, w którym jest odbierana.

Napisz do nas. Usługę wywozu papy wyceniamy indywidualnie.

Bezpieczeństwo na wypadek kontroli

Nielegalne składowanie i wyrzucanie papy grozi nałożeniem mandatu. Wywiezienie papy przez legalnie działającą firmę daje gwarancję, że kara nie zostanie nałożona. Straż miejska lub funkcjonariusze policji mają prawo skontrolować posesję, na której doszło do rozbiórki bądź wymiany pokrycia dachowego z papy. Kontrole pojawiają się zwykle z powodu donosu sąsiadów lub znalezienia w pobliżu nowo powstałego, nielegalnego składowiska odpadów. Jeśli zamówi się kontener na śmieci budowlane i odbiór papy, otrzyma się rachunek lub fakturę, które stanowią dowód na legalne usuwanie odpadów z posesji. Po odebraniu odpadów za ich prawidłowe zagospodarowanie odpowiada firma, która dostarczyła kontener i odebrała go po wypełnieniu przez zamawiającego.

Potrzebujesz więcej informacji lub porady w sprawie wywozu papy? Nasi konsultanci czekają na pytania.

Podobne wiadomości:

do góry