Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

28 Marca 2023

Odpady wielkogabarytowe to rodzaj odpadów, które po ich wytworzeniu wymagają właściwego zagospodarowania. Dowiedz się, czym są odpady wielkogabarytowe, jakie rodzaje odpadów do nich zaliczamy, a także w jaki sposób właściwie pozbyć się ich po remoncie, porządkach lub zmianie wystroju wnętrza.

Czym są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe to rodzaj odpadów komunalnych o dużych gabarytach, przez które nie mogą być one wrzucana do ogólnodostępnych pojemników na odpady komunalne. W większości przypadków odpady wielkogabarytowe stanowią wyposażenie wnętrza oraz duże elementy instalacji czy wykończenia. Do tego rodzaju odpadów zaliczamy zatem np.:

 • meble - sofy, wersalki, łóżka, stoły, krzesła, komody, regały, kredensy, szafy, meble ogrodowe;
 • materace;
 • wykładziny i dywany;
 • stolarkę - ramy okienne, drzwi, inne drewniane przedmioty o dużych gabarytach;
 • elementy instalacji i wykończenia - rury, deski, panele itp.;
 • sprzęt sportowy o dużych gabarytach - np. rowery;
 • wyposażenie łazienki i kuchni - np. wanny i zlewozmywaki.

Odpady wielkogabarytowe muszą zostać właściwie zutylizowane, a za wyrzucanie ich na dzikie wysypiska czy nawet do pojemników budowlanych grożą wysokie mandaty.

Odpady ponadnormatywne - wynajmij kontener w ecoexpress24.pl

W jaki sposób pozbyć się zatem wyżej wymienionych odpadów? Możesz pofatygować się do znajdującego się w Twojej gminie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK), jednakże może okazać się to sporym wyzwaniem logistycznym.

Dzięki ofercie ecoexpress24.pl możesz pozbyć się odpadów wielkogabarytowych w łatwy, wygodny, a przede wszystkim zgody z przepisami sposób. W tym celu wystarczy wynająć kontener na gabaryty. Usługa wynajmu kontenera na odpady wielkogabarytowe polega na podstawieniu przez profesjonalną firmę kontenera pod wskazany adres i na określony czas. Po wypełnieniu go wszystkimi odpadami, które spełniają wymogi, kontener zostanie odebrany, a wszystkie odpady zutylizowane we właściwy sposób.

Dlaczego warto wynająć kontener na odpady wielkogabarytowe?

Wytwarzając odpady wielkogabarytowe, masz obowiązek zapewnić ich właściwe zagospodarowanie. Samodzielny wywóz do miejsc, w których są utylizowane lub ponownie przetwarzane, może być bardzo trudne. Korzystniej jest zatem powierzyć to zadanie specjalistom. Zlecają wywóz odpadów wielkogabarytowych, nie tylko przekazujesz ten obowiązek innym, ale też unikasz ryzyka otrzymania wysokiej kary za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów.

Jak wynająć kontener na odpady wielkogabarytowe?

W ecoexpress24.pl możesz wynająć kontener na odpady wielkogabarytowe, którego pojemność może wynosić od 3 do 36 m3. Jednak aby wybrać kontener o danej pojemności, najpierw określ dokładną lokalizację i sprawdź dostępność. Następnie wybierz kontener i przejdź do zamówienia, gdzie wystarczy uzupełnić niezbędne informacje, takie jak np. termin wynajmu kontenera, data odbioru gabarytów i dane kontaktowe. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności online.

Co nie może się znaleźć w kontenerze na gabaryty?

Korzystając z usługi wywozu odpadów wielkogabarytowych, musisz pamiętać o tym, że nie mogą znaleźć się w nich:

 • sprzęt RTV i AGD;
 • akumulatory i baterie;
 • wełna szklana i wełna mineralna;
 • eternit, azbest, ondulina, papa;
 • odpady niebezpieczne, np. aerozole, opakowania po olejach i farbach;
 • świetlówki;
 • odpady biologiczne.

Tego typu odpady należy samodzielnie wywieźć do PSZOK bądź wynająć na nie osobne kontenery. Kontenery na papę, wełnę mineralną i szklaną, a także gruz dostępne są w serwisie ecoexpress24.pl. Wywozimy odpady na terenie całej Polski, m.in. wywozimy odpady w Warszawie

do góry