Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Czym są odpady wielkogabarytowe?

Czym są odpady wielkogabarytowe?

4 Lutego 2023

W czasie remontu, budowy czy nawet zwykłego robienia porządków w domu, ogrodzie lub w obiektach przemysłowych zawsze generowana jest spora ilość odpadów, które należy we właściwy sposób zagospodarować. Dowiedz się, jakie odpady klasyfikujemy jako odpady wielkogabarytowe, w jaki sposób właściwie wywieźć je z posesji i jak zamówić kontener na gabaryty w ecoexpress24.pl.

Odpady wielkogabarytowe, czyli jakie?

Odpady wielkogabarytowe to rodzaj odpadów komunalnych, które ze względu na duży rozmiar nie mogą być wrzucane do ogólnodostępnych pojemników na odpady. Należy jednak pamiętać o tym, że do gabarytów nie zaliczamy urządzeń elektronicznych i odpadów budowlanych - zarówno gruzy czystego, jak i zmieszanego, a także innych odpadów poremontowych.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Gabaryty można samodzielnie wywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, jednakże jest to kłopotliwe właśnie ze względu na gabaryty tychże odpadów, które trudno przewieźć samochodem osobowym. Znacznie korzystniejszy rozwiązaniem jest wywóz odpadów wielkogabarytowych, składowanych w wynajętym kontenerze. Profesjonalna firma, posiadająca stosowne uprawnienia, podstawi na teren nieruchomości odpowiedni kontener, w którym można składować odpady wielkogabarytowe. W ustalonym terminie kontener zostanie odebrany, a odpady trafią do miejsca, w którym zostaną w prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami sposób zagospodarowane.

W ten sposób w prosty i zgodny z przepisami sposób pozbędziesz się odpadów po remoncie, ogólnych porządkach czy zmianie aranżacji wnętrza lub ogrodu. Jednocześnie zdejmiesz z siebie trud wywozu odpadów do PSZOK, a także unikniesz ryzyka otrzymania wysokiego mandatu za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów wielkogabarytowych.

Zbiornik na odpady wielkogabarytowe - co możemy do niego wrzucać?

Odpady wielkogabarytowe to najczęściej wyposażenie domów, ogrodów, biur i wnętrz o innym przeznaczeniu. Najczęściej występując gabaryty to m.in.:

 • meble - łóżka, wersalki sofy, stoły, krzesła, szafy, komody, kredensy, fotele i meble ogrodowe;
 • materace;
 • wykładziny i dywany;
 • wanny, zlewozmywaki itp.;
 • stolarka, np. ramy okienne, drzwi, drewniane przedmioty o dużych gabarytach;
 • rowery i duży sprzęt sportowy;
 • elementy instalacji i wykończenia, np. rury, panele, deski i inne długie elementy.

Tych odpadów nie wrzucaj do kontenera na odpady wielkogabarytowe

W kontenerze na gabaryty nie mogą znaleźć się urządzenia AGD i sprzęt RTV. Tego typu odpady traktujemy jako elektrośmieci, które należy wywieźć do PSZOK-u. Coraz powszechniejsza staje się możliwość oddanie zużytego sprzętu do sklepu, w którym kupuje się nowy. Ponadto wśród gabarytów nie mogą znaleźć się:

 • opony;
 • wełna mineralna i wełna szklana;
 • baterie i akumulatory;
 • ondulina, papa, eternit, azbest;
 • odpady niebezpieczne, np. aerozole, opakowania po farbach, olejach itp.;
 • świetlówki;
 • odpady zielone i biodegradowalne.

Kontenery wielkogabarytowe w ecoexpress24.pl

W ecoexpress24.pl dostępne są na kontenery na gabaryty o pojemności od 3 do 36 m3. W zależności od swoich potrzeb możesz zatem postawić przed nieruchomością odpowiednio duży kontener, w którym zmieszczą się wszystkie wyrzucane odpady wielkogabarytowe. Przed złożeniem zamówienia należy sprawdzić dostępność kontenerów o poszczególnych gabarytach w danej lokalizacji.

Zamówienie kontenera jest bardzo łatwe - wystarczy wskazać dokładną lokalizację, wybrać pojemność kontenera, uzupełnić niezbędne dane i dokonać płatności online. Do zamówienia kontenera nie jest konieczne zakładanie konta w serwisie ecoexpress24.pl.

Konieczne jest też przygotowanie posesji, tj. miejsca na postawienie kontenera, dojazdu i placu do manewrowania przez samochód (sprawdź: Przygotowanie posesji do wywozu gruzu i innych odpadów).

do góry