Dąbrowa Białostocka

Dąbrowa Białostocka leży w północno - wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sokólskim. Graniczy z gminami: Nowy Dwór, Sidra, Janów, Suchowola, Lipsk i Sztabin.

Zabytki na terenie miasta Dąbrowa Białostocka

Pierwszym zabytkiem w Dąbrowie Białostockiej jest kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to murowany obiekt w stylu neogotyckim z lat 1897-1902. W niewielkiej odległości od niego znajduje się cmentarz przykościelny z XVI wieku oraz kapliczka murowana z przełomu XIX i XX wieku. Drugi cmentarz żydowski pochodzi z XVII wieku. Ostatni pochówek odbył się w 1945 roku. W tej miejscowości przed II wojną światową istniały dwie synagogi, szkoła żydowska i łaźnia żydowska. Warto zobaczyć również Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku razem z Cudownym Obrazem Matki Boskiej.

Zostało wybudowane na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie. Budowę rozpoczął w 1759 roku przeor dominikanów ojciec Remigiusz Zahorowski. Kościół ma styl barokowy. Wystrój oraz ołtarze mają ornamenty dekoracyjne rokokowe. Kościół posiada trzy nawy. Został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego. Prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowym. Kościół z rąk dominikanów przeszedł w ręce księży diecezjalnych. W czasie zaborów był we władaniu księży prawosławnych.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Dąbrowie Białostockiej

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych Dąbrowa Białostocka. Wynajmujemy kontenery na gruz Dąbrowa Białostocka. Zachęcamy do korzystania z naszych usług. Gwarantujemy atrakcyjne ceny.

do góry