Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Sprzątanie po remoncie - wynajmij kontener na odpady

Sprzątanie po remoncie - wynajmij kontener na odpady

17 Marca 2023

Remont generuje niespodziewaną ilość odpadów różnego rodzaju? Sprawdź, jak prawidłowo się ich pozbyć!

Sprzątanie po remoncie - jakie odpady przyjdzie Ci zutylizować?

Remont może mieć różne oblicza - od zwykłego odświeżenie wnętrza, np. malowania ścian i wymiany mebli, po generalną renowację tynków, sufitu i podłóg, wymianę okien, drzwi czy kucie płytek ceramicznych i kładzenie nowych. W zależności od tego, jak intensywny jest remont, wygeneruje on różne odpady, wśród których znajdziemy m.in. odpady pobudowlane, odpady poremontowe, gabaryty czy odpady specjalne i niebezpieczne.

Czysty i zmieszany gruz - wynajmij kontener

W czasie remontu kujesz ściany? Pamiętaj, że gruzu nie możesz wyrzucić do odpadów komunalnych pod groźbą wysokiego mandatu. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się tych odpadów jest wynajem kontenerów na gruz lub zakup worka Big-bag. Który po wypełnieniu może zostać odebrany przez profesjonalną firmę. Po legalnym przekazaniu odpadów firmie, zostaną one we właściwy sposób zutylizowane lub przekazane do recyklingu w celu ponownego wykorzystania. W ecoexpress24.pl możesz wynająć kontener na czysty lub zmieszany gruz (do 5% zawartości innych odpadów).

Odpady poremontowe - co może znaleźć się w kontenerze?

Odpady pobudowlane i poremontowe to osobna kategoria odpadów, które zapewne wytworzysz w czasie remontu. Należą do nich m.in.:

  • styropian,
  • płyty kartonowo-gipsowe,
  • siatki montażowe,
  • drewno,
  • złom,
  • opakowania po materiałach budowlanych,
  • tworzywa sztuczne.

Wspomniane odpady poremontowe bardzo często są zanieczyszczone, dlatego nie mogą znaleźć się w kontenerze na gruz, ani nie mogą zostać wyrzucone do ogólnodostępnych pojemników na śmieci komunalne. W tym przypadku także najkorzystniejszy okazuje się wynajem kontenerów na odpady pobudowlane.

Zarówno w przypadku gruzu, jak i odpadów poremontowych możesz zdecydować się na zakup worka Big-bag o pojemności 1 lub 1,5 m3. Ten wytrzymały poliuretanowy pojemnik wielokrotnego użytku to idealne rozwiązanie, kiedy przewidujesz stosunkowo niewielką ilość odpadów, dla których wynajem kontenerów na odpady poremontowe nie jest opłacalny.

Jak pozbyć się gabarytów?

Rury, deski, panele stolarka okienna, drzwi, a także elementy wyposażenia domu, takie jak m.in. wszelakie meble, sprzęt sportowy czy duże zabawki, to tzw. odpady wielkogabarytowe. Tego rodzaju odpadów również nie można wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, a obowiązkiem każdego, kto je wytwarza, jest ich właściwa utylizacja. Co zatem zrobić z gabarytami?

Teoretycznie możesz zawieźć odpady wielkogabarytowe do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadu (PSZOK) znajdującego się w Twojej gminie. Jednakże może okazać się to zbyt skomplikowane pod względem logistycznym - znacznie prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na gabaryty. Odpady wielkogabarytowe zostaną od Ciebie odebrane we wskazanym terminie, a następnie we właściwy sposób zutylizowane. Musisz pamiętać, że do w kontenerze na gabaryty nie mogą znaleźć się m.in. opony, sprzęt RTV i AGD, odpady biologiczne oraz niebezpieczne.

Azbest i inne odpady niebezpieczne - specjalny kontener

W czasie remontu mogą zostać wytworzone również inne odpady, takie jak m.in. wełna mineralna, papa czy azbest. Ze względu na swoje szkodliwe właściwości i duży stopień zanieczyszczenia wymagają one osobnych kontenerów, co więcej - utylizacja azbestu nie może być przeprowadzona samodzielnie i może być wykonana jedynie przez wyspecjalizowaną firmę, która posiada stosowne uprawnienia. W tym miejscu należy także wspomnieć o tym, że usuwanie elementów azbestowych z budynków wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od jednostki samorządowej. Oczywiście każdy z wyżej wymienionych rodzajów odpadów wymaga osobnego kontenera.

Pozbądź się odpadów po remoncie z ecoexpress24.pl

Niezależnie od wielkości i charakteru remontu oraz ilości odpadów, które w trakcie jego trwania zostały wytworzone, pomożemy Ci legalnie, bezpiecznie i wygodnie nimi zagospodarować. Wystarczy wynająć  odpowiedni kontener lub zakupić worek Big-bag i usługę jego wywozu. 

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Wywozimy odpady na terenie całej Polski, m.in. prowadzimy usługi wywozu w Warszawie

do góry