Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Kompostownik - co to jest i dlaczego warto?

Kompostownik - co to jest i dlaczego warto?

6 Maja 2022

Ogród powinien zachwycać i aby tak się stało konieczna jest jego regularna pielęgnacja, co wiąże się z problemem zagospodarowania resztek roślinnych.

Powtórne wykorzystanie odpadów

Opadłe liście, skoszona trawa, przekwitłe liście czy odpady kuchenne takie jak resztki owoców i warzyw, możemy przekształcić w ekologiczny nawóz, o ile pomyślimy o kompostowniku. Rynek oferuje wiele gotowych rozwiązań, ale z powodzeniem możemy go zrobić sami

Jak stworzyć kompostownik? 

Najważniejszą kwestią jest to, że miejsce na kompostownik powinno być zacienione. Można go stworzyć usypując na tyłach ogrodu pryzmę lub wykopać dół w ziemi, który powinien być przykryty warstwą gałęzi. Część ogrodników decyduje się również na zbudowanie drewnianej skrzynki, odpowiednich rozmiarów dla potrzeb ogrodu. Należy zadbać o dobry dostęp do kompostu. 

Jakie są zalety własnego kompostu?

W kompostowniku możemy składować wszystkie resztki roślinne, a tym samym nie martwić się o to, że zaśmiecają naszą działkę albo trzeba załatwić dodatkowy wywóz śmieci, co przecież wiąże się z kosztem. Co więcej, kompostowniki ogrodowe jednocześnie pozwalają zagospodarować niektóre odpady kuchenne, a to daje jeszcze większe oszczędności na wywozie śmieci. Trzeba jeszcze pamiętać, że wszystkie rośliny wymagają do swojego wzrostu dobrej jakości gleby bogatej w substancje mineralne i składniki odżywcze, a właśnie dzięki kompostownikowi możemy mieć w zasadzie za darmo w pełni ekologiczny i niezwykle wartościowy nawóz, który powstaje w procesie naturalnym przemiany materii organicznej. 

do góry