Miłakowo

Miłakowo jest miastem leżącym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, oraz siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Miłakowo. W latach 1975-1998 należało do województwa olsztyńskiego.

Dzieje miejscowości

Miłakowo jest położone na terenie krainy historycznej Prusy Górne. Pierwsza wzmianka dotycząca osady pochodzi z 1315 roku. Źródła z 1354 roku mówią o istnieniu strażnicy krzyżackiej, którą założył Henryk von Liebenzell. Miłakowo powstało w XIV wieku jako osada przy zamku krzyżackim. Założycielem zamku i podgrodzia był Henryk von Liebenzell. Od jego nazwiska pochodziła prawdopodobnie pierwotna nazwa osiedla - Liebstadt, Wielki mistrz Hans von Tieffen potwierdził oraz poszerzył prawa miejskie w 1490 roku. W czasie wojny polsko-krzyżackiej Miłakowo oblegały i zajęły wojska polskie. Pierwsi polscy osadnicy przybili tutaj około 1466 roku. Pod panowaniem Krzyżaków Miłakowo pozostało do 1525 roku. Następnie zostało włączone do obszaru Prus Książęcych.

Miasto zostało całkowicie ograbione przez Szwedów w czasie pierwszej wojny w latach 1626-1630. Szczególne zniszczenia nastąpiły w 1659 roku. To doprowadziło do kryzysu gospodarczego oraz znacznych zniszczeń. Epidemia dżumy w latach 1709-1711 była kolejnym ciosem dla Miłakowa. W roku 1807 całe miasto zostało spalone. W dniach 18-21 lutego 1807 na plebanii w Miłakowie zamieszkiwał Napoleon Bonaparte.

Wywóz odpadów w Miłakowie

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych. Specjalizujemy się w ekologicznej utylizacji gruzu Miłakowo.

do góry