Górowo Iławieckie

Górowo Iławeckie jest niewielkim, ale bardzo urokliwym miastem zatrzymał się w nim nawet Napoleon Bonaparte. W Polsce najbardziej kojarzone jest z ukraińskim liceum.

Historia Górowa Iławieckiego

Początki Górowa (niem. Landsberg) to XIV wiek. Prawa miejskie otrzymało w 1335 roku. Do dzisiaj zachował się średniowieczny układ urbanistyczny "Starego Miasta". Na środku rynku znajduje się ratusz, który obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Z tych samych czasów pochodzi zabytkowy kościół ewangelicki. Można w nim zobaczyć cerkiew z pięknymi freskami i ikonostasem Jerzego Nowosielskiego oraz największym na Warmii i Mazurach barokowym malowidłem sufitowym. Przy wjeździe do miasta znajduje się Staw Garncarski.

Zabytki w Górowie Iławieckim

Gdy będziesz w Górowie Iławieckim nie możesz pominąć również neogotyckiego kościoła rzymskokatolickiego i zabytkowych kamieniczek w centrum miasta. Spacerując po Górowie Iławieckim można zobaczyć również pozostałości dawnych murów miejskich i zabytkową wieżę ciśnień, ukraińską izbę pamięci. Wielbiciele historii z pewnością będą chcieli również zwiedzić pastorówkę dawnego kościoła ewangelickiego. To właśnie tutaj w 1807 roku zatrzymał się Napoleon Bonaparte. W Górowie Iławieckim znajduje się też jedyne w Europie Muzeum Gazownictwa.

Wywóz odpadów w Górowie Iławieckim

Jeżeli nie wiesz, co zrobić z odpadami poremontowymi, takimi jak na przykład puszki po farbie, zużyte folie malarskie lub zmieszany gruz Górowo Iławieckie, to zachęcamy do zamówienia u nas kontenera na gruz Górowo Iławieckie.

do góry