Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Nowe zasady segregacji śmieci - co zmieniło się 1 stycznia 2019?

Nowe zasady segregacji śmieci - co zmieniło się 1 stycznia 2019?

6 Marca 2019

Ministerstwo Środowiska wyliczyło, że Polacy marnują rocznie ponad 9 ton żywności, a na oczyszczanie lasów z porzuconych w nich śmieci wydaje się nawet 16 mln złotych. Z tego powodu zmieniają się zasady segregacji odpadów - od 1 stycznia 2019 roku śmieci rozdziela się do 5 różnych pojemników.

Jak segregować śmieci od 1 stycznia 2019 roku?

Po zmianie przepisów nadal można segregować odpady do 3 pojemników, lecz jeśli w wiacie śmietnikowej znajduje się 5 różnych kontenerów, należy dodatkowo rozdzielać część odpadów. Największą zmianą po 1 stycznia 2019 roku jest rozdzielanie odpadów zmieszanych od odpadów bio. Bioodpady to między innymi:

  • skorupki jaj,
  • resztki owoców i warzyw,
  • rośliny doniczkowe,
  • fusy z kawy i liście z herbaty.

Dodatkowo czerwone pojemniki na papier, plastik i metal zostaną zastąpione niebieskimi pojemnikami na papier i tekturę oraz żółtymi na tworzywa sztuczne i metal.
 
Jakich odpadów nie można wyrzucać do pojemników służących do segregacji odpadów? Nadal niedopuszczalne jest wrzucanie do pojemników na odpady segregowane lub zmieszane gruzu ceglanego, betonu, resztek ceramiki, glazury, odpadów z rozbiórki, a także pojemników po farbach lub rozpuszczalnikach oraz opakowań po chemii budowlanej. Tego typu odpady legalnie wyrzuca się do kontenerów, dostępnych na zamówienie w naszym systemie. Duży kontener na śmieci zamawia się na własną rękę, zarówno gdy zamieszkuje się w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Zamówienie na wynajem kontenera na śmieci szybko i bezproblemowo złoży się podając adres pod który ma zostać podstawiony kontener, bezpośrednio na stronie głównej naszego systemu.

Wynajem kontenera na śmieci - cennik

Ile kosztuje wynajem kontenera na śmieci? Cennik zaczyna się już od 100 złotych za kontener na czysty gruz o objętości 2m3. Jest to niewielki koszt za szybkie i zgodne z prawem pozbycie się odpadów poremontowych, pobudowlanych i wielkogabarytowych. Najmniej kosztowne jest wywiezienie odpadów posegregowanych, czyli na przykład czystego gruzu. Worki na odpady budowlane różnego typu oraz kontenery na odpady zmieszane kosztują więcej.
 
Co ważne, czas oczekiwania na pojemnik na odpady poremontowe i rozbiórkowe jest niedługi - zazwyczaj jest krótszy niż 12 godzin. W niektórych lokalizacjach kontener jest podstawiany nawet w ciągu 5 godzin od chwili złożenia zamówienia i dokonania płatności. Opłaty za kontener dokonuje się przez system PayU, co przyspiesza podstawienie pojemnika. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe pozbycie się śmieci, nawet gdy remont lub prace rozbiórkowe były wcześniej nieplanowane.

Podobne wiadomości:

do góry