Województwo pomorskie

Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański jest miastem w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, nad rzeką Radunią, należącym do aglomeracji gdańskiej. Jest siedzibą powiatu gdańskiego oraz gminy Pruszcz Gdański.

Historia Pruszcza Gdańskiego

Pierwsi osadnicy na obszarze dzisiejszego miasta Pruszcz Gdański pojawili się około VIII wieku p.n.e. Bliskość Morza Bałtyckiego korzystnie wpłynęła na rozwój osady. W czasach Imperium Rzymskiego była ona jednym z najważniejszych portów przy dawnym ujściu Wisły. To właśnie tutaj rozwijało się wytwórstwo i docierała większość ekspedycji kupieckich, które przemierzały szlak bursztynowy. W czasie prac archeologicznych znaleziono na obszarze miasta: groby, urny pogrzebowe, wyroby z brązu, szkła oraz bursztynu, rzymskie i arabskie monety. W październiku 2014 roku na obszarze Pruszcza Gdańskiego została odkryta najstarsza fajka na terenie Polski, która pochodziła z kręgu wpływów fenickich lub arabskich. Szacuje się, że ma 2,5 tys. lat. Czas wędrówek ludów, trwający od IV do VII w., był okresem schyłkowym funkcjonowania ośrodka handlowego na terenie Pruszcza.

Zabytki w Pruszczu Gdańskim

W Pruszczu Gdańskim znajdują się następujące zabytki: kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. z pastorówką, kanał Raduni, kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z działką oraz starodrzewem, zespół młyna i zespół cukrowni.

Wywóz odpadów w Pruszczu Gdańskim

Zajmujemy się wywozem śmieci Pruszcz Gdański. Wywozimy między innymi gruz Pruszcz Gdański. Wynajmujemy kontenery na śmieci Pruszcz Gdański.

zobacz inne miasta w województwie
do góry