Czarne

Czarne leży w zachodniej części powiatu człuchowskiego. Przez miasto biegną trasy wojewódzkie numer 201 Gwda-Barkowo i 202 Czarne-Rzeczenica.

Początki miasta Czarne

Okolica wyróżnia się zachwycającym i zróżnicowanym krajobrazem. Czarne swoją słowiańską nazwę wzięło od rzeki Czarnej. Obecnie nazywa się ona Czernica. Dokument lokacyjny i prawa miejskie Czarne otrzymało od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, Konrada von Jungingena w 1395 r. Pierwotna nazwa miasta to Hamersteyn. Znalazła się w dokumencie lokacyjnym z 1395 r.. W kolejnych dokumentach krzyżackich Hammerstein to nazwa kulturowa utworzona od Hammer-kuźnia i stein - kamień. Oznaczało kuźnię zbudowaną z kamienia.

Można przypuszczać, że w czasie budowy nadgranicznej warowni w tym miejscu, stała kuźnia, w której rzemieślnicy robili elementy metalowe potrzebne przy budowie zamku. Gdy zakończono budowę zamek służył mnichom-rycerzom i dał miastu nazwę. Młot, który jest symbolem zawodu kowalskiego znalazł się na herbie miasta i jest tam po dziś dzień. Pozostałe nazwy Czarnego na przestrzeni wieków to: Hammerstein, Hamersztyn, Amersztyn, Amerstyn, Hamersteyn. Najstarszy herb miasta Czarne pochodzi z pochodzi z drugiej połowy XV w. i początków wieku XVI.

Wywozimy śmieci w mieście Czarne

Zajmujemy się wywozem gruzu oraz jego ekologiczną utylizacją. Poza tym na naszej stronie internetowej znajdziesz informacje dotyczące prawidłowej segregacji śmieci. Działamy na terenie całego miasta Czarne. Jest również możliwość zamówienia u nas kontenera na gruz.

do góry