Kolonowskie

Kolonowskie jest miastem na Śląsku Opolskim, w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, położonym nad Małą Panwią, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kolonowskie.

Historia Kolonowskiego

W 1780 roku właściciel ziem hrabia Filip Colonna rozkazał wybudować hutę razem z wielkim piecem nad rzeką Brzinitzka (Bziniczka), która była prawym dopływem rzeki Malapane (Mała Panew). Powstała osada była jedną z wielu wzdłuż biegu Małej Panwi. Pozostałe osady założone przez Colonnę to: Haraszowskie, Spórok, Fosowskie i Świerkle. Wokół huty powstała niewielka osada robotnicza. W 1797 roku przyjęła nazwę Colonnowska, od nazwiska swojego założyciela. Wybudowany kanał hutniczy łączył huty w Zawadzki (Zawadzkie), Colonnowska (Kolonowskie) i Vossowska (Fosowskie). Rzeką transportowano towary do Deschowitz (Zdzieszowice), gdzie przeładowywano towar oraz przewożono go dalej Odrą. W 1805 roku powstał drugi wielki piec.

W 1854 roku otworzono linię kolejową z Opola do Tarnowskich Gór. Po śmierci hrabiego majątek po nim odziedziczył Andreas Maria Graf von Renard. Jest on odpowiedzialny za dalszy rozwój miejscowości. Niestety w 1921 roku zamknięto hutę, a w 1926 odlewnię. Budynki huty zostały wyburzone. W 1880 roku ruszyła nasycalnia drewna (Kopgard Sp. z o.o.). W 1907 roku, nowy właściciel ziemski, Fürst Christian Ernst zu Stolberg-Wernigerode wybudował fabrykę kartonów (Kartonagenfabrik).

Wywóz odpadów pobudowlanych w Kolonowskim

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Kolonowskie. Zapraszamy!

do góry