Województwo małopolskie

Andrychów

Współczesne miasto Andrychów zostało założone na przełomie XIII/XIV wieku i nazwane Indrzychowem. Pierwsze wzmianki o Andrychowie pojawiły się w 1344 roku. W wykazie świętopietrza z tamtego roku wiosna widnieje tam po nazwą: Henrychów („ecclesia de Henrichov”).

Dalsze dzieje Andrychowa

Natomiast Jan Długosz w Liber beneficiorum około roku 1440, aby określić tę osadę używa nazwy Gendrzychow. Andrychów praktycznie od zawsze był miastem przemysłowym. Najważniejszą gałęzią gospodarski było tkactwo. Opierało się ono na uprawianym w okolicy lnie, a następnie na mportowanej bawełnie. W XVIII i XIX wieku za produkcję i handel płótnem były odpowiedzialne chłopskie kolegacje. W 1908 roku powstała Pierwsza Galicyjska Tkalnia Mechaniczna, która należała do braci Czeczowiczków. Aktualnie Andrychów nadal jest centrum przemysłowym w Małopolsce.

Od 2007 roku funkcjonuje specjalna strefa ekonomiczna, która ma łączną powierzchnię prawie 140 hektarów. Najważniejszymi walorami turystycznymi tego miasta są: Beskid Andrychowski (we wschodniej części Beskidu Małego) oraz Starówka andrychowska, która ma klimat galicyjskiego, górskiego miasta. Spodoba się tutaj zarówno wielbicielom zabytków, jak i aktywnego odpoczynku. A skoro już o zabytkach mowa, to warto wspomnieć, że najważniejszym zabytkiem architektonicznym w Andrychowie jest Pałac Bobrowskich z I połowy XVII wieku.

Nasze działania w Andrychowie

W Andrychowie specjalizujemy się w wywozie odpadów, w tym również odpadów pobudowlanych. Przez internet możesz u nas zamówić kontener na gruz w odpowiadającym Ci rozmiarze, bo mamy ich naprawdę dużo. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

zobacz inne miasta w województwie
do góry